(1) 'Diversity Visa Program' - hivatalos letelepedésre jogosító rezidens státus megszerzése az Egyesült Államokba. A hivatalos weboldalon https://dvprogram.state.gov/ a DV lottó (online) történő jelentkezése teljesen ingyenes(!); a jelentkezés általában minden év október elején indul és kb. 30 nap áll rendelkezésre, hogy a jelentkező online beadja a kérelmét.
Minden év október első hetében keressen rá a
https://dvprogram.state.gov/ weboldalra, ahol pontosan jelzik az adott év 'DIVERSITY VISA PROGRAM' beadási határidejét. Mindenkinek üzenjük, adjon egy esélyt magának(!), ha az Egyesült Államokban szeretne letelepedni és az életet egy nagy vidám kalandként megélni, valamint megvalósítani a mindenkori gyerekkori (amerikai) álmát...
Érdemes évente ezzel a lehetőséggel élni (tartózkodjon bárhol, bármelyik országban), ha szeretne hivatalosan az Egyesült Államokban élni és letelepedni, mert a jelentkezés teljesen ingyenes és könnyen kivitelezhető, hiszen online történik.
Az elmúlt több mint másfél évtizedben irodánk közvetlen, ill. közvetett módon sok személy esetében segített a sikeres a DV lottó jelentkezés beadásában, ill. azt követően a hivatalos ügyintézésben, hogy immár DV lottó nyertesként zökkenőmentesen ki tudjanak vándorolni az Egyesült Államokba, valamint a közvetlen családtagjaikat is hivatalosan kihozni családegyesítés keretében.
Figyelem: egyes webhelyek és e-mailek megkísérlik félrevezetni az ügyfeleket, hivatalos amerikai kormányzati információk szolgáltatójának kiadva magukat! Óvakodjon a megtévesztő vagy egyenese csaló weboldalak által kínált DV lottó jelentkezéstől (sokaknál a hivatalos határidő előtt hónapokkal előbb lehet jelentkezni vagy egyeseknél egész évben!), mert túl azon, hogy borsos árat kérnek a jelentkezés kapcsán (ami teljesen ingyenes), igazából nem ellenőrizhető, hogy valóban beadták a DV lottóra a jelentkezést vagy sem, és ha igen, akkor megbízható és megfelelő módon történt a jelentkezés, gondolunk itt az adatok (név, születési hely, idő...) helyes bevitelére, valamint a digitális fotóra, mert sokan a nem megfelelő fotó *** miatt automatikusan diszkvalifikálódnak a DV lottó sorsolás részvételéből.
(2) Miben tud irodánk segíteni
A hivatalos DV lottó jelentkezés teljesen ingyenes és kizárólag(!) a hivatal weboldalán online lehetséges, valamint annak sikerességét a közvetlen online beadást követően kapott visszaigazoló sorszám garantálja, amit nagyon is érdemes megőrizni, mert azzal tudjon jövő év június környékén online ellenőrizni az egyén, hogy kisorsolták vagy sem.
Ha bárki a DV lottó jelentkezés során úgy érzi, hogy segítségre szorul, gondolunk itt a fotó megfelelő beszerkesztésére a hivatal által megadott paraméterek (méret, felbontás, etc.) alapján, kérem nyugodtan keressen meg e-mailben (immigrationdocument@pm.me) bennünket – de semmiképp ne halogassa a jelentkezést az utolsó napokra, mert akkortájt általában a hivatal szervere túl lesz terhelve a lerohant jelentkezők által – és szívesen segítünk.
(i) Hogy segíteni tudjunk, e-mailbe küldjek át a következő adatokat:
- a személy teljes (hivatalos) neve,
- születési hely és idő,
- iskolai végzettség (szakközép, érettségi, főiskola, egyetem),
- levelezési cím (bármilyen országbeli cím megfelel, csak biztosan megkapja az esetleges jövő évi levélbeli értesítést),
- emailcím,
- telefonszám (opcionális),
- családi állapot – ha az egyén házas, ill. kiskorú (18 év alatti) gyereke van, akkor azon családtagok adatait is meg kell adni, valamint digitális útlevél nagyságú fotó kell *** minden egyes családtagról; (speciális eset: ha az egyén elvált vagy sosem volt házas, de kiskorú (18 év alatti) gyereke van, akkor is kell a gyerek adata és egy digitális útlevél nagyságú fotó *** róla),
- egy jó minőségű kurrens digitális formátumú és megfelelő méretű útlevél nagyságú fotó *** minden egyes személyről.
(ii) Irodánk DV jelentkezés ügyintézési díja ($20/fő); kérjük küldjek át a fent kért adatokat és azt követően küldjük a PayPal ID / fizetési azonosítónkat.
(iii) Azt követően intézzük az ügyet, ill. küldjük a DV lottó jelentkezés beadásáról a hivatalos visszaigazolást, aminek a sorszámával majd online lehet ellenőrizni a sorsolás eredményét.
*** A digitális útlevél nagyságú fotóról annyi megjegyzést tennénk, hogy ha van okos telefonja (jó felbontású kamerával), akkor úgy 2-3 méter közelségből fényképeztesse le magát mell magasságból felfele egy világos, egyszínű falnak dőlve, és ha lehet, mindenképpen nappal természetes fénynél, hogy ne vetüljön ki hátsó vagy oldal árnyék a fotón, és az úgy készített fotót küldje át e-mailben az adatokkal együtt, és azt majd beszerkesztjük a jelentkezéshez szükséges méretre, valamint a hivatal által megkövetelt módon.
Ha valamilyen ok folytán az átküldött digitális fotó mégsem felel meg a DV lottó szabta kritériumoknak (nem megfelelő minőség, rossz felbontás, oldal árnyék kivetülése a fotón a nem megfelelő fényviszonyok miatt, etc.) azt e-mailben jelezzük, hogy új fotó legyen készítve és átküldve, mert sokan a nem megfelelő fotó becsatolása miatt automatikusan diszkvalifikálódnak a DV lottó sorsolásból. Itt talál részletes leírást és bemutatott mintát, hogy milyen feltételeknek kell eleget tegyen a digitális útlevél nagyságú fotó:
https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/photos/photo-examples.html.
(3) Észrevételek
(i) Azokat a személyeket, akik egynél több jelentkezést nyújtanak be a regisztrációs időszak alatt, kizárják DV lottó sorsolásból.
(ii) A nem megfelelő digitális útlevél fotó becsatolása miatt az egyén diszkvalifikálódik a sorsolásból.
(iii) A hivatalos DV lottó jelentkezés kizárólag a fent jelzett weboldalon lehetséges és annak sikerességét az online beadást követően kapott visszaigazoló sorszám garantálja, amit érdemes megőrizni, mert jövő év június környékén online is ellenőrizhető a sorsolás eredménye.
(iv) Azt tudni kell, hogy aki legálisan házas, annak kétszeres (2x) esélye van arra, hogy kisorsolják a DV vízum lottón, mert akármelyik házaspárt is húzzak ki, az automatikusan viszi magával a derivatív családtagokat (a házastársat és a 18 év alatti kiskorú gyerek(ek)et). Mert mondjuk az első esetben a férj az elsődleges jelentkező és viszi magával a családját (a feleséget meg a 18 év alatti kiskorú gyerek(ek)et), a második esetben meg a feleség az elsődleges jelentkező és viszi magával a családját (a férjét meg a 18 év alatti kiskorú gyerek(ek)et).
(v) Sőt, kevesen tudják, hogy ha a frissen kisorsolt DV vízum lottó nyertese a sorsolást követően megházasodik, és a továbbiakban házasként adja be vízum hivatalos ügyintézésére a papírokat, akkor viheti magával az újonnan választott házastársát is, illetve a kiskorú gyerek(ek)et is, ha van, annak ellenére, hogy a DV vízum lottó sorsolás jelentkezésekor, mint egyedülállóként szerepelt és nyerte meg a DV vízum lottót. Ez esetben két (2) esetet lehet megkülönböztetni (legalábbis irodánk e két esettel találkozott az ügyfelek megkeresése alapján), mert a Bevándorlási Hivatal (USCIS) csak a törvényes házasságot fogadja el, mint legális párkapcsolati viszonyt.
(vi) Mo.-on el van terjedve az élettársi párkapcsolat és valójában a felek egy párt alkotnak mar évek óta, még közös gyerek(ek) is van, de törvényesen nincsenek összeházasodva. Ha az egyik fél megnyeri a DV vízum lottót, akkor, hogy eleget tegyenek a Bevándorlási Hivatal (USCIS) szabta feltételrendszernek, értelemszerűen nyomban összeházasodnak, hogy a teljes család, azaz a családtagok együtt adhassák be a hivatalos vízum ügyintézésére a papírokat, hogy egyszerre tudjanak hivatalosan kivándorolni az Egyesült Államokba.
(vii) Tegyük fel, hogy Molnár Erikát (ME), a szerencsés DV vízum lottó nyertesét, a kisorsolást követően egy még nagyobb szerencse éri és elragadja a SZERELEM, és azt követően rövidesen törvényesen megházasodik az új párjával, immár hivatalosan férj-feleség párost alkotva. Mivel új helyzet, azaz változás történt a családi állapotban, úgy ME nem, mint egyedülálló, hanem mint férjezett adja be a hivatalos vízum ügyintézésére a papírokat.
Figyelem(!): ennél az utóbbi esetnél különösen kell vigyázni, azaz fel kell alaposan készülni a konzulátusi interjúra, mert irodánknak volt ilyen esete, és az adott fiatal házasokat kétszer (2x) hívták be interjúra a budapesti Amerikai Követségre, mert ilyenkor részletekbe menően átvizsgálják és kikérdezik a nyerteseket, hogy megbizonyosodjanak, hogy a házasság valódi és nem csak azért köttetett a DV vízum lottó megnyerését követően a másik fél részéről, hogy kikövezett könnyű kivándorlást és letelepedést nyerjen az Egyesült Államokba.
(4) Fő okok, amelyek miatt a DV alapú vízum kérelmet elutasíthatják
A DV lottó megnyerése nem ad 100%-os garanciát a bevándorló vízum vagy zöldkártya megszerzésére. Néha az Egyesült Államok bevándorlási hatóságai egyik vagy másik szakaszban megtagadják a vízum kiadását vagy a kívánt státusz megadását. A 'Diversity Visa Program' 10 fázisának részletei itt találja meg:
https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/diversity-visa-program-entry/diversity-visa-submit-entry1.html?wcmmode=disabled.
(5) Az Egyesült Államokba való beutazás megtiltásának lehetséges okai
Bűnözési rekord...
Azok a külföldiek, akiket két vagy több olyan bűncselekmény miatt ítéltek el, amelyekért a halmozott büntetés öt év vagy több, nem léphetnek be az Egyesült Államokba. Az elkövetett bűncselekmények súlyossága irreleváns a vízum elutasítása szempontjából. Az egy évnél hosszabb büntetést kiszabó kisebb cselekmény is alapja lehet a vízum megtagadásának, ha a cselekményt a vízumkérelem benyújtását megelőző öt évben követték el.
Orvosi okok...
Az elutasítás indokai között szerepelnek a veszélyes fertőző betegségek, valamint olyan szellemi vagy testi károsodások, amelyek veszélyt jelenthetnek a közösségre vagy a kérelmezőre. Az ilyen betegségek listája tartalmazza a súlyos akut légúti szindrómát (SARS), a tuberkulózist (fertőző állapot), a leprát, a szifiliszt (fertőző állapot), a chancroidot, a gonorrhoeát, a granuloma inguinale, a limfogranulomát. Ezenkívül nem engedhetők be az Egyesült Államokba azok a személyek, akik alkohollal és kábítószerrel való visszaéléstől, valamint mentális és/vagy fizikai rendellenességektől szenvednek vagy szenvedtek a múltban, amelyek veszélyt jelentenek a társadalomra.
Illegális tartózkodás vagy az Egyesült Államok bevándorlási szabályainak megsértése...
Tilos az Egyesült Államokban tartózkodni lejárt vízumok vagy dokumentumok alapján. Az a személy, aki hat hónaptól egy évig illegálisan tartózkodott az Egyesült Államokban, három évre megtiltja a belépést az országba. Ha az illegális tartózkodás időtartama meghaladja az 1 évet, a külföldit 10 évig megtiltják az Egyesült Államok területére való beutazástól. Bevándorlási jogsértés minden olyan tevékenység, amely ellentétes a vízum feltételeivel, mint például a Bev. Hiv. (USCIS) engedélye nélküli foglalkoztatás, a tartózkodás időtartamát meghaladó stb. cselekedetek...
Feljegyzések a deportálásról...
Ha egy külföldi állampolgár megsérti az Egyesült Államok bevándorlási törvényeit, az a kitoloncoláshoz vezethet. A kitoloncolt személyt 5 évre megfosztják az Egyesült Államokba való beutazás jogától. Ha a külföldi ismét átesik a kitoloncolási eljáráson, 20 éves beutazási tilalmat szabnak ki. Az Egyesült Államokon belül súlyos bűncselekményeket elkövető külföldi állampolgárok számára véglegesen megtiltják az országba való belépést. Ugyanaz a sors vár azokra a deportáltakra is, akik 1 évvel túllépik tartózkodási idejüket, majd megpróbálnak illegálisan bejutni az országba.
A kérelmezőt becsmérlő információk...
Ha a vízum kérelmezőt rágalmazás éri, pl. bármely információ, beleértve a nem hivatalos forrásokból, például volt házastársaktól vagy üzleti partnerektől származó információkat is, elutasító vízumdöntés alapja lehet. Ezekben az esetekben az Egyesült Államok beutazási tilalmának leküzdéséhez be kell bizonyítani, hogy a rágalmazó információ hamis, és a kérelmező nevét törölni kell a feketelistáról.
Nincs bevallva és feltüntetve az érvényes és használatban levő közösségi hálózati fiókok, mint pl.: Facebook, WhatsApp, Skype, Viber, Instagram, Telegram, Signal, WeChat, Skype, Snapchat, TikTok, Youtube, stb....
A kérelmező köteles felsorolni azokat a fiókokat, amelyeket az elmúlt öt évben használt több közösségi vagy kommunikációs platformon. Lehet azt állítani, hogy nincs közösségi vagy kommunikációs platform számlája, de ha ezek az információk hamisnak bizonyulnak, a kérelmezőknek „súlyos bevándorlási következményekkel” (elutasítás) kell szembenézniük.
Helytelen viselkedés az interjú során...
A bevándorlási tisztviselővel való kommunikációnak ugyanúgy kell történnie, mint egy ismert céggel folytatott munkainterjún. Tisztelettudóan és kedvesen kell viselkednie, egyértelműen válaszolnia kell a feltett kérdésekre, ne rejtse el a tényeket, és ami a legfontosabb – ne vicceljen(!). Bármilyen sikertelen vagy nem megfelelő válasz indok lehet a bevándorlóvízum elutasítására, tehát észszerűbb komoly hozzáállást tanúsítani.
(6) Rövid 'DV - diversity visa' program szemléltető
A vízumlottó vagy más néven 'zöldkártya lottó', hivatalosan 'Diversity Visa Program' (DV), az Egyesült Államok sorsoláson alapuló programja, aminek a keretében évente 50 000 bevándorlási vízum megszerzését teszik lehetővé. A program célja a bevándorlók diverzifikálása, változatossá tétele. A programban minden olyan ország állampolgára részt vehet, amelyből az elmúlt öt év folyamán nem haladta meg az 50 ezer főt a bevándorlók száma.
1987-ben Ronald Reagan előző amerikai elnök amnesztiát adott az Egyesült Államokban illegálisan élő 2 millió mexikóinak, de aggódott Amerika csökkenő etnikai sokszínűsége miatt. A gondolat tehát az volt, hogy a vízum kártyalottóval újraélesztik és megvédik a nemzet sokszínűségét.
A vízum kártyalottó elsődleges modelljét 1987-ben hozták létre, és az „NP-5 lottóprogram” nevet kapta. Évente 5000 vízumot adtak ki magánszemélyek számára 36 nemzetközi helyszínről 2 éven keresztül. Néhány évvel később a vízumok számát tizenötezerre emelték.
1990-ben és 1991-ben ez a rendszer „OP-1 Program” néven volt ismert, és 10 000 vízumot adtak ki. A következő 2 évben ezt a rendszert „AA-1 Program”-nak nevezték át, és rövid határozatként hozták létre, és 40 000 vízumot adtak oda 37 nemzetközi helyszínre.
Csak 1994-ben alakították át ezt a programot a jelenlegi ismert modelljére, amely 55 000 vízumot biztosít az összes nemzetközi helyszínre. Tehát az első regisztrációs időszak (DV–1) 1993-ban nyílt meg, és az első sorsolás 1994-ben zajlott le. 2002-ig minden lottó célt papíron, postai úton kellett elküldeni az Egyesült Államok hatóságainak. Több százezer célt dolgoztak fel manuálisan. 2003-ban létrejött az online regisztrációs rendszer, tehát a DV–2005-ös jelentkezési időszaktól kezdve a korábbi papír alapú jelentkezést leváltotta egy teljesen elektronikus, online rendszer. A rendelkezésre álló 50 000 vízumot hat régió között osztják el, de egy ország jelentkezői sem kaphatják meg a vízumok több mint 7%-át.
A sorsolásra az jelentkezhet, aki rendelkezik legalább felsőfokú tanulmányok folytatására jogosító végzettséggel (megjegyzés – szerző: Magyarország vagy a 'magával határos' országok esetében érettségivel), vagy képesítése van bizonyos hiányszakmában és rendelkezik legalább két év szakmai tapasztalattal.
Bár a programot létrehozó törvénymódosítást kétpárti konszenzussal hozta meg az amerikai törvényhozás, az ezredforduló után egyre több kritika érte a rendszert, és számos kísérlet történt a törvényhozásban a program megszüntetésére. Legutóbb egy 2017-es New York-i terrorcselekmény után merült fel elnöki szinten a program reformja, szigorítása vagy teljes megszüntetése, miután kiderült, hogy a terrorcselekmény üzbég elkövetője a vízumlottón keresztül jutott letelepedési engedélyhez.
A statisztikák alapján, pl. a DV–2014-es sorsolásra világszerte közel 9,4 millióan regisztráltak (azóta növekvő tendenciát mutat), akik további 5,2 millió közvetlen hozzátartozó adatait adták meg. A legtöbb regisztráció Nigériából érkezett, közel 1,7 millió.
Magyarországról ugyanebben az időszakban 10 973 regisztráció érkezett (és további 10 022 hozzátartozó). A magyar jelentkezők közül 363 személyt sorsoltak ki. Végül 103 magyar (Magyarországról) jutott ezen a jogcímen tartózkodási engedélyhez. Megjegyzés – szerző: a mostani években úgy kb. 160-180 létszám jut DV által amerikai letelepedési engedélyhez, és úgy 35-45 ezer fő adja be érvényesen a DV jelentkezést. Erdélyből, a számok törvénye alapján, valószínűsíthető módon több magyar nyer letelepedési engedélyt DV által az Egyesült Államokban, mint a teljes magyarországi létszám – csak arra kell ügyelni, hogy a születési ország alapján kell választani a DV jelentkezésnél a besorolást, és nem (magyar) állampolgársági alapon.
A sorsoláson kiválasztott jelentkezők csak arra szereznek jogosultságot, hogy ezen a jogcímen bevándorlási engedélyhez folyamodjanak. A kiválasztás önmagában nem garancia arra, hogy megadják számára a bevándorló vízumot. A vízum megszerzéséhez a szükséges dokumentumokon kívül megfelelő anyagi fedezettel is rendelkezni kell, így bizonyítva, hogy a kérelmezők nem lesznek közterhek az Egyesült Államokban.
Mivel nem minden kisorsolt nyújt be végül vízumkérelmet, vagy a vízum kérelem eljárás során kiderül, hogy nem felel meg a feltételeknek, így minden sorsoláson a kiosztható vízumok számánál jóval több jelöltet választanak ki (kb. 2,5-szeresét), így biztosítva, hogy minden vízum kiosztásra kerüljön. Ezen kívül hiába rendelkezik egy adott személy megfelelő vízummal, az amerikai határőrség bármikor megtagadhatja az országba történő belépést.
A kiválasztott jelentkező számára kiadott DV alapú vízum maximum hat hónapig érvényes. Ennyi idő áll rendelkezésre, hogy a kérelmező belépjen az Egyesült Államok területére. A belépés után készítik el az állandó tartózkodást és a munkavállalási engedélyt igazoló úgynevezett zöldkártyát, amit postai úton kézbesítenek.
(7) Kérjük ossza meg minél több helyen ezen bejegyzésünket, ezzel is segítve mások DV lottó jelentkezését a hivatalos weboldalon és időben, köszönjük.
Ha bármi kérdés adódik jelezzék irodánk (ImmigrationDocument.com) számára. Minden jelentkezőnek szorítunk, hogy a szerencse pártfogoltjaként DV lottó nyertesek legyenek, valamint végleges letelepedési státuszt nyerjenek az Egyesült Államokba!