Munkavállalói vízumok 

H-1B és lottó, E-3, TN, I, J, H-3, O, H-2A, H-2B, CW, R vízumok

Az Egyesült Államok bevándorlási törvényei számos szakember számára lehetővé teszik az ideiglenes foglalkoztatást. Az ideiglenes szakképzett munkaerő legelterjedtebb útja a H-1B vízum, de a szakképzett munkaerő kategóriába tartozik az E-3 és a TN vízum, valamint a külföldi riporterek és újságírók I vízuma is. Az O vízumot azok vehetik igénybe, akik rendkívüli képességekről tettek tanúbizonyságot. A képzési programokhoz szükséges J-1 és H-3 vízumot néha figyelmen kívül hagyják a nemzetközi tehetségeket kereső cégek, pedig értékes célt szolgálhatnak egy tengerentúli vagy nemzetközi tevékenység kiépítésében. Irodánk kiterjedt tapasztalattal rendelkezik a vállalatokkal való együttműködés során, hogy beszerezze ezeket a vízumokat az alkalmazottak számára.


Ha szeretné, hogy irodánk segítsen a lent vázolt vízum kategóriák egyikében, kérem vegye fel a kapcsolatot irodánkkal (email: immigrationdocument@pm.me). A sikerorientált ügyintézés mellett különös figyelmet fordítunk arra, hogy javaslatunk és ügyintézésünk maximálisan megfeleljen az ügyfél elvárásának. Összességében, egy folyamatában átlátható és megbízható ügyintézést biztosítunk az ügyfél igényeinek maximális előtérbe helyezése mellett.


H-1B vízum képzett szakembereknek

Kivétel nélkül a legnépszerűbb foglalkoztatási alapú nem bevándorló vízum a H-1B, amely lehetővé teszi az amerikai vállalatok számára, hogy professzionális, képzett külföldi munkaerőt szerezzenek. A H-1B annyira áhított, hogy az évi 85 000 vízumot csak lottó útján lehet megszerezni. Bár a H-1B ideiglenes munkavállalási vízumnak készült, a legtöbb ilyen státusz kedvezményezettje a H-1B kézhezvételétől számított első négy éven belül megkezdi a foglalkoztatáson alapuló zöldkártya-folyamatot.

 

A H-1B petíciót támogatni képes iparágak köre korlátlan lehet, de az ezen iparágakon belüli foglalkozások korlátozottak. Az alapszabály és a szabályzat felsorolja azokat a foglalkozásokat, amelyek általában támogatják a H-1B petíciókat, például banki, mérnöki, pénzügyi, oktatói és orvosi pozíciókat, de a felajánlott pozíció címe soha nem felel meg a H-1B követelményeknek. A H-1B státusz megszerzéséhez a két kritikus feltétel az, hogy a felkínált pozíció „speciális foglalkozás” legyen, és a kedvezményezett megfelelő legyen a pozíció betöltésére. Mindkét követelmény teljesítése szorosan összefügg a kedvezményezett iskolai végzettségével.


A speciális foglalkozás olyan pozíció, amelyhez „nagyon speciális tudásanyag elméleti és gyakorlati alkalmazása”, valamint alapképzés vagy magasabb végzettség szükséges a pozíció megszerzésének előfeltételeként. Ez a két követelmény együtt működik, és a vállalatok bizonyítani tudják pozíciójuk alkalmasságát azáltal, hogy bemutatják az összetett munkaköri feladatokat, a munkaerő-felvételi gyakorlatot és az iparágukon belüli közösséget. Ezen utak mindegyikén ki kell emelni a megfelelő fogalmakat a szükséges fokozatokból. Azonban pozíciójuk összetettségének és követelményeinek magyarázata során az amerikai vállalatnak azt is meg kell mutatnia, hogy a kedvezményezett alkalmas a pozíció betöltésére, gyakran végzettsége miatt. Ha a külföldi állampolgár pénzügyi végzettséggel rendelkezik, akkor valószínűleg képesítést szerez pénzügyi elemzői pozícióra; a biológus végzettség nem valószínű, hogy alkalmas a szerkesztői posztra. Számos egyéb követelmény is kíséri a H-1B petíciót, például az uralkodó bérkövetelmény, a munkáltató-alkalmazott viszony, a harmadik felek munkaterületeinek útvonalai, a státusz fenntartása, a munkáltatói kötelezettségek.

 

Minden H-1B petíció más, és mindegyiknek megvan a maga kihívása es egyedi jellege. A Bevándorlási Hivatal (USCIS) elkezdett szűkebb képet alkotni a H-1B státuszra jogosult pozíciókról és kedvezményezettekről, és ez az értelmezés a régóta vízummal rendelkezőket és a korábban nem vitatott foglalkozásokat egyaránt érinti. A jó hír az, hogy részletesen átgondolt, hiteles és átfogóan dokumentált bizonyítékokkal azonban továbbra is sikeresen lehet H-1B státuszra/vízumra petícionálni. Irodánk a nehéz H-1B esetek kezelésére is specializálódott.

 

A H-1B státusz legfeljebb 6 évig érvényes; házastársak és eltartottak csatlakozhatnak a fő vízumtulajdonoshoz H-4 státuszban, de nem dolgozhatnak. Mindazonáltal mind a 6 éves korlát, mind a házastársi munkavégzés tilalma megszűnik, ha a H-1B fő tulajdonosa elindította a PERM-eljárást a foglalkoztatás alapú állandó rezidens (zöld kártya) tartózkodásra vonatkozóan. A H-1B kedvezményezettek állást és munkaadót változtathatnak, ha új H-1B petíciót nyújtanak be a Bevándorlási Hivatalhoz (USCIS).


A H-1B besorolás magában foglalja a divatmodelleket és a Védelmi Minisztérium elhelyezéseit is. A vízum alkategóriája a H-1B1, amely megkerüli a chilei és szingapúri állampolgárokra vonatkozó lottókövetelményt. A felsőoktatási intézményekben és a kapcsolódó nonprofit szervezetekben dolgozó személyek számára is rendelkezésre áll a felső határtól mentes H-1B vízum, amelyek gyakran a H-1B státuszú külföldi orvosokat is magukban foglalják.

 

H-1B lottó

2020-ban az USCIS beindítja a H-1B lottó regisztrációs folyamatát. Ez a régóta várt változás óriási megtakarítást eredményez a munkaadók jogi költségeiben, és jelentősen csökkenti az USCIS feldolgozási terheit. Arról is tájékoztatja a lottón részt vevő külföldi hallgatókat, hogy kiválasztották-e őket vagy sem, így lehetővé válik számukra, hogy jobban megtervezhessék jövőjüket az Egyesült Államokban. Az új regisztrációs folyamatot úgy alakították ki, hogy növelje a H-1B sikerének esélyeit. mesterdiplomával rendelkező reménykedők.


A regisztrációs folyamat online történik, és 10 USD bejelentési díjat igényel. A szükséges adatok tartalmazzák a kedvezményezettek teljes nevét, születési idejét és helyét, állampolgárságát, útlevélszámát, nemét és a munkáltatói igazolást. Bár a munkakörülményekre vonatkozó jelentkezés és a beosztás adatai nem szükségesek, a munkáltatói igazolás biztosítja, hogy jóhiszemű állásajánlat álljon rendelkezésre egy speciális szakmában. Az ügyvédek kitölthetik ezt a regisztrációt a munkáltató számára.


A regisztrációs időszak lejárta után az USCIS lebonyolítja az elsőt a 65 000 H-1B vízumidőszakra, majd a második sorsolást a 20 000 mesterképzési időre. Ha a regisztrációnál kiválasztják, a munkáltatónak 90 napja van a fizikai H-1B petíció benyújtására. Ezeket a petíciókat a benyújtás sorrendjében bírálják el – emiatt egyes munkáltatók dönthetnek úgy, hogy korán benyújtják a munkafeltételekre vonatkozó kérelmüket.

A felső határtól mentes H-1B munkáltatóknak és a jelenlegi H-1B birtokosoknak nem kell regisztrálniuk vagy játszaniuk a lottón.

 

E-3 vízum ausztrál szakemberek számára

Ausztrália különleges E-3 vízumbesorolást élvez azon állampolgárai számára, akik különleges foglalkozású szolgáltatásokat nyújtanak. Ez a vízumbesorolás sok kritikus tekintetben olyan, mint a H-1B viza: az állásajánlatnak speciális foglalkozásra kell vonatkoznia, be kell szerezni a munkakörülményekre vonatkozó jelentkezést, és a munkavállalónak rendelkeznie kell a szükséges képesítésekkel – jellemzően megfelelő alapképzéssel.


Az E-3 vízumnak számos előnye van a H-1B vízummal szemben. Bár az éves felső határ 10 500 vízum, a felső határt soha nem lépték túl, ami azt jelenti, hogy az E-3-ak egész évben rendelkezésre állnak – nincs szükség sorsolásra. A vízumbesorolás elkerüli a munkaadókra kivetett további H-1B díjakat, és az E-3 petíciókat következetesen kevésbé vizsgálják, mint a H-1B beadványokat. Az E-3 státusz határozatlan ideig meghosszabbítható, és a házastársak jogosultak munkavállalási engedélyre.


Fontos azonban megjegyezni, hogy az E-3 vízum nem kettős szándékú vízum, mint a H-1B. Az E-3 vízummal rendelkezőknek fenn kell tartaniuk azon szándékukat, hogy munkaviszonyuk végén elhagyják az Egyesült Államokat. A kétéves támogatással együtt (a H-1B birtokosok számára biztosított három év helyett) ez fontos időzítési problémát jelenthet az Egyesült Államokban történő állandó foglalkoztatáshoz szükséges munkaügyi bizonyítvány megszerzésekor. A házastársak és a huszonegy év alatti gyermekek származékos vízumot kaphatnak, amelyet gyakran E-3D jelzéssel látnak el az I-94 érkezési/indulási nyilvántartásában. A házastársak jogosultak a munkavállalási engedélyre.

 

TN vízum kanadai és mexikói szakemberek számára

Az észak-amerikai szabadkereskedelmi megállapodás (NAFTA) létrehozta a TN vízumosztályozást a kanadai és mexikói szakemberek számára. A TN vízumnak jelentős előnyei vannak, de ezekhez néhány hátrány is társul. A jogosultsághoz a külföldi állampolgárnak kanadai vagy mexikói állampolgárnak kell lennie, és az Egyesült Államokba szeretne belépni, hogy professzionális szintű üzleti tevékenységet végezzen egy amerikai munkáltatónál. A minősített szakmák és tevékenységek listája hosszadalmas, többek között tartalmaz könyvelőt, jogászt, mérnököt, gyógyszerészt, tudóst és tanárt. A TN státusz egyszerre 3 évig érvényes, és korlátlanul meghosszabbítható; házastársak és kiskorú gyermekek származékos (TD) státuszt kaphatnak.


A TN vízum előnye, hogy az E-3 vízumhoz hasonlóan alternatív lehetőséget kínál az Egyesült Államokban történő munkavégzésre, ha a H-1B opció nem elérhető. A TN státuszra jogosult személyeknek nem kell lottózniuk és bármikor elvállalhatják a munkát. Kompenzálásukra nem vonatkozik a H-1B beadványokhoz kötött mindenkori piaci bérkövetelmény. A kanadai állampolgárok akár közvetlenül a határon is (valamint az Bevándorlási Hivatalon keresztül) kérhetik a TN-státuszt.

 

A TN-vízum legnagyobb hátránya azonban az, hogy nem kettős szándékú vízum, mint a H-1B. Ez azt jelenti, hogy azoknak a TN-vízummal rendelkezőknek, akik állandó tartózkodási engedélyt szeretnének kérni, az lenne a legjobb, ha a TN-státusz kezdeti megadása vagy meghosszabbítása után a lehető leghamarabb megkezdenék a PERM-folyamatot. A PERM folyamat hosszadalmas, és egy évig vagy tovább is tarthat, és a benyújtás után a külföldi állampolgár nem bevándorló szándéka sérül, ami megnehezíti a TN-vízum megújítását.

 

I vízum külföldi riporterek és újságírók számára

Külföldi médiacégek képviselői jogosultak lehetnek az I vízumra. Ez a vízumbesorolás magában foglalja az Egyesült Államokban állomásozó riportereket, újságírókat, filmes stábokat, szerkesztőket és egyéb médiaszemélyzetet. A szabadúszó médiariporterek is jogosultak, amennyiben érvényes szerződéssel rendelkeznek egy külföldi médiacéggel. Az I-vízum iránti kérelmeket az Egyesült Államok tengerentúli konzulátusán keresztül nyújtják be, és a kérelmezőket általában a megbízatásuk idejére engedik be (D/S – Duration of Status). Ha egy személy meg akarja hosszabbítani az I státuszát (vagy I státuszra kíván váltani), petíciót kell benyújtania a Bevándorlási Hivatalhoz (USCIS); az adható meghosszabbítások száma nincs korlátozva.

 

Házastársak és huszonegy év alatti gyermekek kísérhetik az I vízummal rendelkezőket; tanulhatnak, de nem dolgozhatnak. Olyan helyzetekben, amikor a családtagok csak az I vízum birtokosát látogatják, a B-2 látogatói vízum lehet az optimális vízum.

 

O-1A vízum rendkívüli tudósok, oktatók, sportolók és üzleti szakemberek számára

Azok a külföldi állampolgárok, akik rendkívüli képességekkel rendelkeznek a tudomány, az oktatás, az üzleti élet vagy az atlétika területén, jogosultak lehetnek az O-1A vízumra. Ebben a körben az egyénnek tartós nemzeti vagy nemzetközi elismerést kell felmutatnia saját területén – és foglalkoztatásának az Egyesült Államokban ezen a területen kell lennie. Ez utóbbi követelmény gyakori buktatója azoknak az edzőknek, akik edzői rekordjuk helyett korábbi sportolói teljesítményükkel próbálják bizonyítani rendkívüli képességeiket.


A jelentkezéshez az Egyesült Államok munkáltatójának petíciót kell benyújtania a Bevándorlási Hivatalhoz a jogosultság megállapítása érdekében. Minden beadványnak tartalmaznia kell az elvégzendő munka részletes magyarázatát, az események útvonalát és a munkaszerződést. Az összes O és P vízum egyedi jellemzője a konzultációs kötelezettség, a megfelelő szakszervezet írásos tanácsadó véleménye. Ezen túlmenően az O-1A petíció megköveteli, hogy a külföldi állampolgár igazolja rendkívüli képességeit – olyan szintű szakértelmét, amely azt jelzi, hogy a szakterületük csúcsára feljutott emberek kis százalékának egyike.


Ez egy magas elvárás teljesítése, és megtehető egy olyan jelentős kitüntetés átvételével, mint a Nobel-díj, vagy gyakrabban az alábbiak közül három (3) teljesítésével:

· Országosan vagy nemzetközileg elismert díjak vagy kitüntetések átvétele a törekvések terén nyújtott kiválóságért;

· Tagság azon szakterület egyesületeiben, ahol a minősítést kérik, és amelyek kiemelkedő teljesítményeket igényelnek, a terület elismert hazai vagy nemzetközi szakértőinek értékelése szerint;

· Szakmai vagy jelentősebb szakmai kiadványokban, újságokban vagy más jelentősebb médiában megjelent anyagok a kedvezményezettről és a kedvezményezett azon a területen végzett munkájáról, amelyre besorolást kérnek;

· Eredeti tudományos, tudományos vagy üzleti vonatkozású, kimagasló jelentőségű hozzájárulások a területen;

· Tudományos cikkek szerzője szakmai folyóiratokban vagy más jelentős médiában azon a területen, amelyre a besorolást kérik;

· Szerződésekkel vagy más megbízható bizonyítékokkal alátámasztott magas fizetés vagy egyéb díjazás a szolgáltatásokért;

· Részvétel zsűriben vagy egyénileg, mások munkájának bírálójaként ugyanazon vagy az ahhoz a szakterülethez kapcsolódó szakterületen, amelyre a besorolást kérik;

· Kritikus vagy alapvető minőségben történő foglalkoztatás olyan szervezetek és létesítmények számára, amelyek jó hírnévvel rendelkeznek.


Az O-1A petíciók jellemzően több száz (!) oldalasok és a fenti követelmények közül legalább három bemutatásának nehézsége minden esetben az egyéntől és a törekvéstől függően változik. Nagy figyelmet kell fordítani az egyes követelmények pontos nyelvezetére, hogy megbizonyosodjon arról, hogy teljesülnek. Például nem elég pusztán a külföldi állampolgár által írt cikkek bemutatása – ezekhez bizonyítékot kell csatolni arra vonatkozóan, hogy a közzétételi platform szakmai folyóirat vagy jelentős médiaorgánum volt, amihez magával a platformmal kapcsolatos bizonyítékokra van szükség. Hasonlóképpen, a díjak átvételének bemutatásához csatolni kell magának a díj kitüntető jellegének bizonyítékát. Így válnak terjedelmessé az O-1 beadványok, különösen akkor, ha a dokumentumok nagy részét le kell fordítani angolra (irodánk foglalkozik hiteles es szakszerű fordítással). Ha a követelmények nem illeszkednek egy adott területhez, de az egyén úgy érzi, hogy az elért siker még mindig rendkívüli az adott területen, akkor összehasonlítható bizonyítékokat nyújthat be. Ennek során azonban az egyénnek azt is meg kell indokolnia, hogy az egyéni követelmények miért nem alkalmazhatók az ő szakterületére.


Amint a Bevándorlási Hivatal jóváhagyja a petíciót, a külföldi állampolgár O-1A vízumot kér az Egyesült Államok tengerentúli konzulátusán. Az O-1A vízum legfeljebb három évre adható ki, de meghosszabbítható. Az érvényesség hosszát azonban általában az adott esemény vagy igény határozza meg, amely az O-1A alkalmazást kiváltotta. Házastársak és kiskorú gyermekek jogosultak az O-3 vízumra. Tanulhatnak, de nem jogosultak dolgozni az Egyesült Államokban.


A kisegítő személyzet jogosult lehet az O-2 vízumra, ha bizonyítani tudja, hogy segítségük az O-1 vízumbirtokos munkájának vagy teljesítményének szerves vagy lényeges része. A bizonyítékoknak igazolniuk kell jelenlegi lényegességüket, kritikus készségeiket és tapasztalataikat, valamint az O-1 megbízó támogatásával kapcsolatos tapasztalataikat.

 

J-1 vízum gyakornokok számára

A J-1 vízum a cserelátogatók számára kiterjedt, és a külföldi állampolgárok több csoportjára vonatkozik, beleértve a gyakornokokat. Az összes többi J-1 kategóriához hasonlóan ezeknek az egyéneknek is folyékonyan beszélniük kell angolul, elegendő finanszírozással kell rendelkezniük a programhoz, egészségügyi biztosítással kell rendelkezniük, és külföldi tartózkodási hellyel kell rendelkezniük.


A J-1 gyakornoki minősítéshez a külföldi állampolgárnak az Egyesült Államokon kívüli főiskolai/egyetemi szintű intézménybe hallgató kell legyen (vagy az elmúlt évben végzett). A J-1 gyakornokok viszont már rendelkeznek főiskolai végzettséggel és legalább 1 éves szakmai gyakorlattal. Mindkét esetben az Egyesült Államokban javasolt gyakornoki vagy a képzési programnak közvetlenül kapcsolódnia kell a külföldi állampolgár tanulmányi területéhez.

Szakmai gyakorlat esetén a maximális tartózkodási idő 12 hónap. A J-1 gyakornokok legfeljebb 18 hónapra vehetők fel, és a képzési programok között 2 évig az Egyesült Államokon kívül kell maradniuk.


Azok a foglalkozási kategóriák, amelyek alkalmasak egy gyakornoki vagy képzési programra, a következőkre korlátozódnak: (1) mezőgazdaság, erdészet és halászat; (2) művészet és kultúra; (3) építőipar és építőipar; (4) oktatás, társadalomtudományok, könyvtártudomány, tanácsadás és szociális szolgáltatások; (5) egészséggel kapcsolatos foglalkozások; (6) vendéglátás és turizmus; (7) információs média és kommunikáció; (8) menedzsment, üzlet, kereskedelem és pénzügy; (9) közigazgatás és jog; és (10) a tudományok, a mérnöki tudományok, az építészet, a matematika és az ipari foglalkozások.

 

H-3 gyakornoki (trainee) vízum

A H-3 vízum besorolás a gyakornokok és a speciális oktatási csereprogramokban részt vevő külföldi állampolgárok számára készült. A H-3 gyakornoki vízumot olyan személyek kaphatják meg, akik az Egyesült Államokba érkeznek, hogy olyan (az orvosi szakon kívüli) tevékenységben részesüljenek képzésben, amely a hazájában egyébként nem elérhető. A H-3 gyakornokokra legfeljebb kétéves tartózkodási idő vonatkozik. A gyakornokoknak szánt J-1 vízumhoz hasonlóan a H-3 vízumot sem az Egyesült Államokban való meghosszabbított foglalkoztatás eszközeként szánják, hanem arra, hogy képzést nyújtson a kedvezményezettnek a hazatérés utáni foglalkoztatásához.

 

Következésképpen a H-3 petícióhoz bizonyítékot kell csatolni arra vonatkozóan, hogy a javasolt képzési program nem elérhető a gyakornok hazájában, hogy a gyakornok nem tölt be olyan pozíciót, amelyet általában amerikai munkavállaló tölt be, és hogy a képzési program nem minősül termelői (aktív) foglalkoztatásnak, kivéve, ha az a képzési programhoz kapcsolódik és a képzéshez feltétlenül szükséges. Minden H-3 beadványnak tartalmaznia kell a munkáltató részletes nyilatkozatát, amely kifejezetten meghatározza a képzési program részleteit és az azt követő, tengerentúlon várható szakmai előmenetelét.


A H-3 Gyógypedagógiai Cserelátogató program kifejezetten azoknak a személyeknek szól, akik gyakorlati képzésben és tapasztalatban részesülnek a testi, szellemi vagy érzelmi fogyatékossággal élő gyermekek oktatásában. Ezeknek a petícióknak tartalmazniuk kell a képzési programhoz hasonló alátámasztó bizonyítékokat, azzal a további feltétellel, hogy a gyakornok formálisan speciális oktatásban részesüljön. Ezekből a speciális H-3 vízumokból évente csak ötven érhető el, és legfeljebb tizennyolc hónapos tartózkodási idővel járnak. A H-3 vízummal rendelkezők házastársukat és huszonegy év alatti gyermekeiket a H-4 vízumosztályozáson keresztül hozhatják be; a családtagok nem dolgozhatnak az Egyesült Államokban.


H-2A vízum ideiglenes mezőgazdasági dolgozók számára


A H-2A program lehetővé teszi az amerikai munkaadók számára, hogy külföldi állampolgárokat vigyenek az Egyesült Államokba ideiglenes mezőgazdasági munkák betöltésére. A jogosultság megszerzéséhez a munkáltatónak bizonyítania kell, hogy a munka szezonális vagy ideiglenes jellegű, hogy nincs elegendő amerikai munkaerő, és a H-2A munkavállalók alkalmazása nem befolyásolja hátrányosan a hasonló helyzetű amerikai munkavállalók bérét és körülményeit. Ezt először a Munkaügyi Minisztériumon (DOL - Department of Labor) keresztül állapítják meg egy ideiglenes munkaügyi bizonyítvány benyújtásával. A DOL jóváhagyása után a munkáltató benyújtja a petíciót a Bevándorlási Hivatalhoz (USCIS) – aki másodszor is megvizsgálja a foglalkoztatás jellegét (szezonális vagy ideiglenes). A petíció jóváhagyását követően a leendő munkavállalók H-2A vízumot kérnek a helyi konzulátusukon.

 

A H-2A besorolásban való tartózkodás maximális időtartama három év. Általában Bevándorlási Hivatal (USCIS) H-2A besorolást ad az ideiglenes munkaügyi bizonyítványon engedélyezett időtartamig, amely tükrözi a foglalkoztatás szezonális vagy ideiglenes jellegét. A H-2A szükség esetén egyéves lépésekben meghosszabbítható. Annak a személynek, aki három évig H-2A nem bevándorló státusszal rendelkezik, el kell hagynia az Egyesült Államokat, és három hónapig megszakítás nélkül az Egyesült Államokon kívül kell maradnia, mielőtt H-2A nem bevándorlóként ismét visszajöhet.

 

A H-2A kategória bizonyos országok állampolgáraira korlátozódik, és az USCIS rendszeresen frissíti a listát, hogy új országokat vegyen fel, vagy törölje a meglévőket. 2020 januárjától a jogosult országok a következők: Andorra, Argentína, Ausztrália, Ausztria, Barbados, Belgium, Brazília, Brunei, Bulgária, Kanada, Chile, Kolumbia, Costa Rica, Horvátország, Cseh Köztársaság, Dánia, Dominikai Köztársaság, Ecuador, El Salvador , Észtország, Fidzsi-szigetek, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Grenada, Guatemala, Honduras, Magyarország, Izland, Írország, Izrael, Olaszország, Jamaica, Japán, Kiribati, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Észak-Macedónia, Madagaszkár, Málta, Moldova, Mexikó, Monaco, Mongólia, Montenegró, Mozambik, Nauru, Hollandia, Nicaragua, Új-Zéland, Norvégia, Panama, Pápua Új-Guinea, Paraguay, Peru, Lengyelország, Portugália, Románia, Szamoa, San Marino, Szerbia, Szingapúr, Szlovákia , Szlovénia, Salamon-szigetek, Dél-Afrika, Dél-Korea, Spanyolország, St. Vincent és a Grenadine-szigetek, Svédország, Svájc, Tajvan, Thaiföld, Kelet-Timor, Tonga, Törökország, Tuvalu, Ukrajna, Egyesült Királyság, Uruguay és Vanuatu.


H-2B vízum szezonális, ideiglenes, csúcsterhelésű és időszakos munkavállalók számára 

A H-2B program lehetővé teszi az amerikai munkaadók számára, hogy külföldi állampolgárokat hozzanak az Egyesült Államokba ideiglenes, nem mezőgazdasági munkák betöltésére. A minősítéshez a munkáltatónak be kell mutatnia, hogy a munkaerő igénye átmeneti, nincs elegendő amerikai munkaerő, és a H-2B munkavállalók alkalmazása nem befolyásolja hátrányosan a hasonló helyzetű amerikai munkavállalók bérét és körülményeit. A munkáltató „átmeneti” szükséglete leírható egyszeri, szezonális, időszakos vagy csúcsterhelési szükségletként. A H-2B vízum felső határa évi 66 000 (a Bevándorlási Hivatal rendelete alapján változhat), általában a kormányzati év két felében.

 

A H-2A-hoz hasonlóan a munkáltatónak ideiglenes munkaügyi bizonyítványt kell benyújtania a Munkaügyi Minisztériumhoz. A DOL jóváhagyása után a munkáltató benyújtja a petíciót az Bevándorlási Hivatalhoz, amely egy második pillantást vet a foglalkoztatás természetére (ideiglenes). A petíció jóváhagyását követően a leendő munkavállalók H-2B vízumot kérnek a helyi konzulátusukon. A H-2B besorolásban való tartózkodás maximális időtartama három év. Általában a Bevándorlási Hivatal H-2B besorolást ad az ideiglenes munkaügyi bizonyítványon engedélyezett időtartamig, amely tükrözi a foglalkoztatás szezonális vagy ideiglenes jellegét. A H-2B szükség esetén egyéves lépésekben meghosszabbítható. Annak a személynek, aki három évig H-2B nem bevándorló státusszal rendelkezik, el kell hagynia és három hónapig megszakítás nélkül az Egyesült Államokon kívül kell maradnia, mielőtt H-2B nem bevándorlóként ismét visszajöhet.


A H-2B kategória bizonyos országok állampolgáraira korlátozódik, és az USCIS rendszeresen frissíti a listát, hogy új országokat vegyen fel, vagy törölje a meglévőket. 2020 januárjától a jogosult országok a következők: Andorra, Argentína, Ausztrália, Ausztria, Barbados, Belgium, Brazília, Brunei, Bulgária, Kanada, Chile, Kolumbia, Costa Rica, Horvátország, Cseh Köztársaság, Dánia, Ecuador, El Salvador, Észtország, Fidzsi-szigetek, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Grenada, Guatemala, Honduras, Magyarország, Izland, Írország, Izrael, Olaszország, Jamaica, Japán, Kiribati, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Észak-Macedónia, Madagaszkár, Málta, Moldova, Mexikó , Monaco, Mongólia, Montenegró, Mozambik, Nauru, Hollandia, Nicaragua, Új-Zéland, Norvégia, Panama, Pápua Új-Guinea, Peru, Lengyelország, Portugália, Románia, Szamoa, San Marino, Szerbia, Szingapúr, Szlovákia, Szlovénia, Salamon-szigetek , Dél-Afrika, Dél-Korea, Spanyolország, St. Vincent és a Grenadine-szigetek, Svédország, Svájc, Tajvan, Thaiföld, Kelet-Timor, Tonga, Törökország, Tuvalu, Ukrajna, Egyesült Királyság, Uruguay és Vanuatu.


CW munkavállalási vízum az Északi-Mariana Szigetek Közösségében (CNMI - Commonwealth of the Northern Mariana Islands)

A Commonwealth of the Northern Mariana Islands (CNMI) egy szigetsor a Csendes-óceán északnyugati részén, amely Guammal együtt az Egyesült Államok legnyugatibb területét képviseli. Az amerikai katonai bázisok és gyakorlatok stratégiai helyszíneként működő CNMI régóta különleges bevándorlási rendelkezéseket élvez, hogy megkönnyítse a külföldi munkaerő áramlását a Nemzetközösségbe, hogy kiegészítse a kis létszámú rezidens munkaerőt.


Azoknak a cégeknek, amelyek külföldi munkaerő alkalmazásában érdekeltek a CNMI-ben, rendszeres üzleti tevékenységet kell folytatniuk a szigetországban, és tevékenységüknek megfelelő munkát kell biztosítaniuk. Ez a speciális CW vízumstátusz azonban azt is megköveteli, hogy a munkáltatók ésszerű szállítási költségeket fizessenek a szigetre és onnan vissza, valamint fontolóra vegyék az Egyesült Államok állampolgárainak és lakosainak a foglalkoztatását, mielőtt az Egyesült Államok határain túl keresnének munkavállalókat. Ezenkívül a CW kedvezményezettjei a CNMI-n kívül nem utazhatnak máshova az Egyesült Államokban.


Ez a vízum egyszerre egy évig érvényes (plusz 10 napos türelmi idő), de egy évre meghosszabbítható. A CW vízum birtokosa ugyanúgy munkáltatót válthat, mint a H-1B munkavállaló – vagyis az új munkáltatónak új kérelmet kell benyújtania a külföldi állampolgár számára. Házastársai és kiskorú gyermekei származékos státuszban kísérhetik a fő CW-vízum birtokosát. A CW-vízum kedvezményezettjei nem zárhatók ki abban, hogy állandó lakossá (permanent resident) változtassák státusukat, ha egyébként jogosultak. A CW vízumkategóriát ideiglenes besorolásnak szánták, de az adott hivatalban levő adminisztráció mindig meghosszabbította annak érvényességét; 2018. július 24-én Trump elnök aláírta az Északi-Mariana Szigetek 2018-as amerikai munkaerő-törvényét, amely 2029. december 31-ig meghosszabbította a CW-1 programot.


R vízum (egyházi munkakőr)

A nem bevándorló jellegű vallási munkakörben tevékenykedők öt évre beengedhetők az Egyesült Államokba az „R-1” vízumkategóriában. A jogosultsághoz a külföldi állampolgárnak olyan vallási felekezet tagjának kell lennie, amely jóhiszemű, 501(c)(3) nonprofit vallási szervezettel rendelkezik az Egyesült Államokban a kérelem benyújtását megelőzően legalább két évig. A külföldi állampolgár lelkész vagy vallási hivatásban fog dolgozni, amelyhez legalább heti húsz óra munkaviszony szükséges.


A lelkész az a személy, akit valamely vallási felekezet teljesen felhatalmazott, és az adott felekezet normái szerint teljesen kiképzett vallási istentiszteletek végzésére és egyéb olyan feladatok ellátására, amelyeket általában az adott felekezet papságának felhatalmazott tagjai látnak el. A vallási foglalkozás, mint munkakor tágas, és olyan pozíciókat foglal magában, amelyek elsősorban a hagyományos vallási funkcióhoz kapcsolódnak, és a felekezeten belül vallási foglalkozásként ismerhetők el, mint például az ifjúsági lelkész. A vallástanulás vagy -képzés nem felel meg a vallási foglalkozás követelményeinek. Az EB-4 zöldkártya útját csak lelkészek vehetik igénybe.

 

Az R-1 vízum megszerzését az adott Vallási Intézménynek kérvényeznie kell a Bevándorlási Hivatalnál (USCIS). A petíció benyújtása előtt szilárdan meg kell állapítani az R-1 munkavállaló pénzbeli kompenzációját – ez egyes szervezetek számára nehéz kérdéssé válhat. A Bevándorlási Hivatal jogosult helyszíni látogatásokat végezni, és ezek gyakran az első R-1 petíció jóváhagyása előtt történnek. Az R-1 támogatása munkáltató függő, ami azt jelenti, hogy az R-1 vízummunkások csak a kérvényező intézményüknek dolgozhatnak – addig nem dolgozhatnak más kapcsolt vallási intézményeknél, amíg a kapcsolt intézmény nem nyújt be új R-1 petíciót, és az jóváhagyásra nem talál.


Azoknak az R-1 vízummal rendelkezőknek, akik kimerítették az 5 éves korlátot, egy évig az Egyesült Államokon kívül kell maradniuk, mielőtt egy másik R-1 státusz megadásával ismét visszatérhetnek. A házastársak és a huszonegy év alatti kiskorú gyermekek R-2 státuszban csatlakozhatnak a fő vízumtulajdonoshoz, de nem jogosultak munkavállalásra az Egyesült Államokban.

Share by: