Jelenleg (2023. november) 2,620,591 függőben lévő menedékügy van felhalmozódva és várakozik a bevándorlási bíróság döntésére! Egy menekült természeténél fogva menekült, még akkor is, ha egy kormány még nem hozta meg ezt a döntést. A nemzetközi jog elismeri, hogy a menekültstátusz megállapításának folyamata hosszadalmas és összetett lehet. Ezért a menedékkérőknek bizonyos védelmet kell kapniuk, mielőtt egy állam hivatalosan menekültként ismeri el őket. Nincs mód arra, hogy előre vízumot vagy bármilyen engedélyt kérjenek menedékkérelem céljából. A menedékkérés teljesen legális, egyszerűen csak meg kell jelenni (USA). Irodánk csak azon ügyfelekkel tud foglalkozni, akik már bent vannak az országban (USA) és azt követően keresik meg irodánkat a menedékjog beadása ügyében.
A menedékjog kérelemhez a menedékkérőknek:
(i) az Egyesült Államokban kell lennie, vagy
(ii) egy belépési kikötőben (repülőtéren vagy hivatalos szárazföldi átkelőhelyen) kell tartózkodniuk ahhoz, hogy menedékkérelmet nyújthassanak be.
(i) Ha az ügyfél már az Egyesült Államokban van, mondjuk belépett turista vizával (B1/B2, etc.) vagy a vízummentesség (ESTA) keretében, akkor irodánk nagyon szívesen vállalja a menedékjog beadását az adott menedékjog kategóriák alapján (faji, vallási, nemzetiségi, politikai és szexuális preferencia vagy másság – LGTBQ).
(ii) A belépési kikötőben (repülőtéren vagy hivatalos szárazföldi átkelőhelyen), azaz a határon kérelmezett és zajló menedékjog kérelem problémába ütközhet, hiszen idő hiányában lehetetlen, hogy a menedékjog kérelem a teljes komplexitásában nyugodt körülmények között legyen előkészítve, azt megerősítve számtalan forrásból becsatolt országjelentésekkel, különböző újságcikkekkel és nyilatkozatokkal. Továbbá, a nemzetközi jog által biztosított jogok ellenére az emberek határon történő menedékjoghoz való hozzáférését a Trump-kormányzat alatt súlyosan korlátozták, és azon folyamatok még a Biden-kormányzat alatt is folytatódtak. Magyarán, különböző jogi manőverezést, valamint trükköket vetettek be a határon a menedékkérők ellehetetlenítésére, és milliókat fordítottak vissza már a határon, akik menedékkérelem szándékukat a határon jelezték vagy jelentették be, lásd lentebb.
Mi volt a „Maradj Mexikóban”?
„Mexikóban maradni” elnevezésű politika arra kényszerített bizonyos menedékkérőket, hogy Mexikóban várják ki az amerikai bevándorlási bírósági ügyeiket. Bár egy szövetségi bíróság megakadályozta a Biden-kormányzat kísérleteit a program megszüntetésére, a Legfelsőbb Bíróság később a kormányzat javára döntött.
Mi volt a 42-es cikkely? (A szabályt általában "42. cikkelynek" nevezik, mivel a jogi felhatalmazás az Egyesült Államok törvénykönyvének 42. cikkelyéből származik).
2020 márciusában a Trump-kormányzat a COVID–19 világjárvány idején közegészségügyi szabályt vezetett be, amelynek értelmében a határon visszafordították a menedékkérőket – anélkül, hogy esélyt adtak volna nekik arra, hogy menedékjogi kérelmüket előterjesszék.
2020 márciusa és 2023 májusa között a 42. cikkely alapján közel 3 millió kiutasítást igazoltak a közegészségügyre hivatkozva. Ez a szabály számos jogi kifogással szembesült, mivel aláássa az Egyesült Államoknak a menedékkérőkkel szemben a nemzeti és nemzetközi jog alapján fennálló kötelezettségeit. A 42. cikkely 2023. május 11-én megszűnt, ami egybeesik a COVID–19-re vonatkozó szövetségi közegészségügyi rendelet lejártával. Biden elnök „menedékjogi tilalmának” végrehajtása azonban továbbra is aláássa a menedékkérők jogait.
Mi Biden elnök „menedékjogi tilalma”?
Biden elnök „menedékjogi tilalma” kizárta azokat a menedékkérőket, akik egy másik országon keresztül haladtak át és érkeztek az Egyesült Államokba, ahol elvileg kérhettek volna menedékjogot (tehát nem kellett volna egészen Amerikáig utazni). Az élet itt is közbeszólt, és 2023. július 25-én egy szövetségi bíró megakadályozta a Biden-kormányzat menekültügyi tilalmát, „önkényesnek és szeszélyesnek” nevezve azt. A különböző jogi szervezetek üdvözölték a szövetségi bíró döntést, és sürgetik a kormányt, hogy fejezze be a fellebbezést, és helyette építsen ki egy biztonságos, humánus és rendezett eljárást a határon.
Miért kérhetnek a magyarok menedékjogot az Egyesült Államokban?
A menedékkérők jelentős része a Karib-térségből, valamint Közép- és Dél-Amerikából menekülő emberek. Mostanában azonban különösen megnőtt a világ minden tájáról érkező menedékkérők száma, akik országokon keresztül haladnak át, beleértve olyan távoli helyekről is, mint Ázsia, Afrika és Európa.
A magyarok azért élhetnek a menedékjog kérelem lehetőségével, mivel politikai okok miatt a két ország kormánya között a kapcsolat feszültnek mondható (amerikai megfogalmazásban rossz irányba haladnak a magyar politikai és társadalmi folyamatok ...), amit a jelenlegi (2023 november) amerikai nagykövet számtalanszor hivatalosan megerősített, és kifejtette a magyar demokrácia deficitjéről a hivatalos véleményét (ezeket is bizonyítékként lehet felhasználni a menedékkérelem kapcsán, hiszen az amerikai kormány egyik hivatalnoka, közjogi személye nyilatkozik), ugyanakkor a menedékjog kategóriák az előbbiek értelmében lehetőséget adnak erre.
Meddig élhetnek a magyarok a menedékjog kérelem lehetőségével?
Számtalan fordulat valósulhat meg, ami elveheti a lehetőséget a magyar állampolgároktól, hogy menedékjogot kérhessenek, de a teljesség igénye nélkül megemlítünk pár verziót:
(i) mindaddig, amíg a két kormány egymásnak feszül (megy a folyamatos üzengetés és szurkálódás) és amíg a hivatalos amerikai narratíva az, hogy Magyarországon nem teljesülnek a demokrácia alapfeltételei (különböző társadalmi rétegek jogait nem tartják tiszteletben, politikai korrupció van, nincs vélemény-, sajtószabadság, etc.).
(ii) felfüggeszthetik a vízummentességet: mint tudjuk, 2021 júniusában a nem Magyarországon született magyar állampolgárok (kisebbségi sorban élő magyarok) vízummentességét (ESTA) felfüggesztették (csak vízummal jöhetnek Amerikába), majd idén, 2023. augusztus 1-jén a vízummentességgel való utazást korlátozták a Magyarországon született magyar állampolgároknak (évente egyszer lehet igénybe venni); de e logika alapján a közeljövőben, mondjuk 2024 nyarán a vízummentességet könnyen fel is függeszthetik (huzamosabb ideig vagy akár átmenetileg), és akkor egy magyar állampolgár még nehezebben fog tudni Amerikába beutazni, vagy egyenesen lehetetlen lesz, hacsak nem rendelkezik érvényes vízummal, de mint tudjuk, annak megszerzése nem garantált.
(iii) befagyaszthatják a magyar állampolgárok menedékjog kérelem lehetőségét: pl., könnyen megtörténhet, hogy a közelgő amerikai választások kapcsán (2024. november) jöhet egy konzervatív (magyar kormány barát) amerikai adminisztráció (Trump, etc.), amely megnehezítheti vagy egyenesen ellehetetlenítheti a magyar menedékjog kérelmet. Tehát hiába érkezik (vízummal vagy vízum mentesen) Amerikába a magyar állampolgár, mert jogilag felfüggeszthetik a magyar állampolgárok számára, hogy menedékjogért folyamodjanak.
Mi a helyzet, ha egy Nyugat-Európában élő magyar állampolgár (pl., aki 2-3 éve él Angliában vagy Németországban) és menedékjogot szeretne kérni Amerikába?
A menedékkérelemnél figyelembe veszik azt is, hogy az adott illető hol él, ill. élt az elmúlt 5 évben. Pl., ha egy Magyarországon született magyar állampolgár lakcímként mondjuk egy nyugat-európai országbeli (német, osztrák, angol, etc.) címet ad meg, akkor amerikai szempontból joggal mondható, hogy az egyén nem „problémás” országból jön. De természetesen, egy erdélyi magyar kérhet menedékkérelmet nemzetiségi alapon úgy, hogy mondjuk romániai lakcímet ad meg.
A menedékkérelem, mint olyan ...
Elhangzott olyan vélekedés, hogy talán sok menedékkérő nem is hiteles, és csak kihasználják a jogi kiskaput az amerikai menedékkérelem vonatkozásában, hogy 4-6 évre zavartalan időt nyerhessenek Amerikába annak érdekében, hogy legálisan dolgozhassanak, jutányos tandíjakkal tanulhassanak az egyetemen, üzleti lehetőségeket keressenek, hivatásszerűen sportolhassanak, vagy időt nyerjenek arra, hogy családegyesítés keretében (USA házasság) letelepedést eszközöljenek.
Azt viszont nyomatékosan el kell mondani, hogy nem irodánk kompetenciája és feladata eldönteni azt, hogy egy nálunk jelentkezett magyar ügyfél menedékjog kérelme mennyire valós, hiszen az teljesen lehetetlen, valamint személyes jellegű és vonatkozású: pl., hogy valaki genderfluid vagy sem, az azonos neműeket szereti vagy sem, vagy valósak a politikai félelmei vagy sem, vagy hiteles alapon nyugszik a nemzeti kisebbségre hivatkozó menedékjog kérelme vagy sem, etc; ha akarnánk sem tudnánk eldönteni, hiszen az teljesen képtelenség lenne. A menedékjog kérelem beadását követően a hivatal majd 4-6 év múlva döntést hoz az ügyben. Irodánk szerepköre és felelőssége az, hogy az ügyet szakszerűen és teljeskörűen készítsük elő és adjuk be a Bevándorlási Hivatal számára, valamint egy megbízható és részleteiben átlátható ügymenetet biztosítsunk, és mindenben segítsük, ill. támogassuk az ügyfelet a menedékkérelem folyamán.