Külföldi diákok 

F, J, M vízumok és munka engedély

A tanterv szerinti gyakorlati képzés (CPT - Curricular Practical Training),

valamint a fakultatív gyakorlati képzés (OPT - Optional Practical Training) lehetőségei

Az Egyesült Államok évente több ezer külföldi állampolgárt enged be tudományos és szakmai tanulmányokba. Az F vízum a legelterjedtebb és legátfogóbb, de a J és M vízum speciálisabb körülmények között is kínál oktatási lehetőségeket. Mindegyik vízum megköveteli, hogy a külföldi állampolgár jóhiszemű diák legyen, ne legyen bevándorló szándéka, és anyagilag fedezni tudja a tanulmányi programot. Az F, J, M vízumkategóriák mindegyike egyedi követelményekkel, kérelmekkel és munkavállalási lehetőséggel rendelkeznek. Irodánk a külföldi hallgatóknak eligazítást ad és segíthetünk azoknak, akik már itt vannak, hogy megváltoztassák státuszukat, hogy az Egyesült Államokban tanulhassanak és maradhassanak vagy hosszútávon miként teremtsék meg bevándorlási útjuk megfelelő alapjait.


Ha szeretné, hogy irodánk segítsen a lent vázolt vízum kategóriák egyikében, kérem vegye fel a kapcsolatot irodánkkal (email: immigrationdocument@pm.me). A sikerorientált ügyintézés mellett különös figyelmet fordítunk arra, hogy javaslatunk és ügyintézésünk maximálisan megfeleljen az ügyfél elvárásának. Összességében, egy folyamatában átlátható és megbízható ügyintézést biztosítunk az ügyfél igényeinek maximális előtérbe helyezése mellett.


F-1 diákvízum

Az F-1 vízum a leggyakrabban külföldi állampolgároknak kiadott diákvízum. Főleg fiatal felnőttek használják, akik főiskolai vagy posztgraduális tanulmányokat folytatnak az Egyesült Államokban, bár az F-1 nem korlátozódik erre a tanulmányi szintre. Az F-1 vízumot szemináriumokra, angol nyelvet tanuló egyének, valamint akár általános iskolába járó gyermekek is használhatják. Az F-1 diákvízum a leggyakoribb kiindulópont azon külföldi állampolgárok számára, akik végül zöldkártyát kapnak. Irodánk segít a diákoknak a bevándorlási törvény gyakori buktatóinak az elkerülésében, akár a diák vízum igénylésében vagy a végző diákok számára a munkavállalási vízumra váltásban, akik végső soron cégszponzoráció keretében akár letelepedési státuszt (permanent resident) is igényelhetnek.


Az F-1 státuszra jelentkezőknek érvényes I-20-as nyomtatvánnyal kell rendelkezniük, amelyet azon iskola bocsátott ki, amelybe felvételt nyertek. Bizonyítaniuk kell, hogy képesek fizetni a programért, és fenn kell tartaniuk a nem bevándorló szándékot. A fő F-1 vízummal rendelkezők F-2 státuszban házastársukat és gyermekeiket is magukkal hozhatják. A házastársak nem dolgozhatnak F-2 státuszban, és csak részidőben tanulhatnak, bár a kiskorú gyermekek korlátozás nélkül járhatnak iskolába. Felhívjuk figyelmét, hogy minden családtag saját I-20-as nyomtatványt kap. A szabályozás előírja, hogy ezeket az I-20-asokat biztonságban kell tartani, mivel meglehetősen nehéz pótolni/cserélni őket.


Az F-1 hallgatók a programjuk idejére vehetők fel, amit az I-94-en a „D/S” jelölés jelzi. Korlátozott kivételektől eltekintve az F-1 hallgatóknak teljes tanulmányi kurzust kell folytatniuk megfelelő óraszámmal, de szemeszterenként egy kurzus lehet online is. Az F-1-es diákok szamara fennáll az iskola váltás lehetősége. Azok a személyek, akik tanulmányaikat behelyeztek, 60 nap türelmi időt kapnak az ország elhagyására, míg azoknak, akik megszakítják a tanulmányaikat, mindössze 15 nap áll rendelkezésükre az ország (US) elhagyására vagy a státuszuk megváltoztatására. Azok a hallgatók, akik megszakítják tanulmányaikat vagy nem érik el az előírt tanfolyami óraszámot, kérhetik F-1 státuszuk visszaállítását, ha megfelelnek bizonyos követelményeknek (pl.: a tanulmányi idő megszakítása óta kevesebb mint öt hónap telt el, a hallgatónak nincs egyéb bevándorlási szabálysértése, nem vállalt jogosulatlan munkavégzést, és bizonyítani tudja, hogy a tanulmányainak a megszakítását rajta kívülálló körülmények váltották ki).

 

Gyakorlati képzés F-1 hallgatók számára – a tanterv szerinti gyakorlati képzés (CPT - Curricular Practical Training), valamint a fakultatív gyakorlati képzés (OPT - Optional Practical Training) lehetőségei

Gyakorlati képzésre jogosultak az egy tanévet végzett F-1-es hallgatók (az angol nyelvet tanuló hallgatók kivételével). Ez a képzési lehetőség két kategóriába sorolható: tanterv szerinti gyakorlati képzés (CPT - Curricular Practical Training) és fakultatív gyakorlati képzés (OPT - Optional Practical Training). A külföldi hallgatóknak tudatában kell lenniük annak, hogy szakonként csak 12 hónap gyakorlati képzésre jogosultak – ha ezt a 12 hónapot kimerítik a CPT-foglalkoztatás keretében, akkor a diploma megszerzése után nem lesznek jogosultak OPT kérelmezésére. Ezzel azért érdemes tisztában lenni, mert az OPT kritikus fontosságú a posztgraduális állás megtalálásához, amely H-1B vízumlehetőséghez vezet. Különösen ügyelni kell a szabadon választható gyakorlati képzések (OPT) beadási határidejére – a határidőn túli jelentkezés súlyos következményekkel járhat a külföldi hallgatók számára.


A választható gyakorlati képzés célja, hogy a külföldi hallgatók megfelelő munkatapasztalatot szerezzenek a diploma megszerzése után. Emiatt az F-1 után kérvényezve OPT (Optional Practical Training) alkalmazható út / módszer lehet H-1B vízumhoz, ami cégszponzoráció kereteben elvezethet a végleges letelepedéshez (irodánk tud segíteni a hivatalos kérvények beadásában). Az OPT minden fokozaton elérhető, ami azt jelenti, hogy az a külföldi hallgató, aki kimeríti az OPT-jét az alapdiploma (bachelor’s degree – főiskolai végzettség) megszerzése után, visszatérhet az iskolába az egyetemi diploma (master’s program) megszerzésére, és a program befejezése után újabb OPT jóváhagyást kaphat. A tanulóknak engedélyt kell kapniuk az OPT-re a kijelölt iskolai tisztviselőjüktől, majd munkavállalási engedélyt kell kérniük a Bevándorlási Hivataltól (USCIS).

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a OPT nagyon szigorú bejelentési határidőket ír elő. A benyújtási határideje a tanulmány befejezési dátuma előtt 90 nappal, valamint azt követő 60 napig tart – emellett a munkavállalási engedélyt az OPT kézhezvételétől (jóváhagyva a DSO - Designated School Official által) számított 30 napon belül kell benyújtani.


Például, ha egy alapképzési program (bachelor’s degree) május 1-jén ér véget, azaz a hallgató akkor fejezi be a tanulmányait. Ez azt jelenti, hogy a tanuló február 1. és július 1. közötti időszakban bármikor benyújthatja a OPT kérvényt. Ebben az időszakban, úgy februárban vagy március környéken kapja meg a hallgató a OPT támogatást a DSO-tól, majd a támogatás kézhezvételétől számított 30 napon belül köteles benyújtani a munkavállalási engedélyre a kérelmet. Azoktól a diákoktól, akik nem a megszabott határidőben jelentkeznek, nagy valószínűséggel elutasítják a munkavállalási engedélyre való kérelmüket, ami után nincs fellebbezési lehetőség. Ez azt jelenti, hogy azok a hallgatók, akik a diploma megszerzése után kezdik el az OPT kérelmüket, nagy kockázatot vállalnak fel, ha esetleg a posta vagy a DSO részéről késedelem történik.


Az OPT 12 hónapos határa alól kivételt képez a STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) szakon végzett külföldi hallgatók. Ezek a hallgatók további 24 hónapnyi OPT-t kapnak – ami gyakorlatilag egy nagylelkű lehetőség, mert még kétszer játszhat (évente egyszer) a H-1B vízumlottón. Ez a kiterjesztett támogatás, amelyet általában STEM OPT-nek neveznek, de néhány korlátozást tartalmaz. A jogosultsághoz a hallgató STEM területen való végzettségének (diplomájának) szerepelnie kell a DHS (Department of Homeland Security) által jóváhagyott diplomák listáján, valamint a végzettségnek (diplomának) akkreditált (hivatalosan elismert) felsőoktatási intézettől kell származnia. A hallgatóknak együtt kell dolgozniuk munkáltatójukkal, hogy kitöltsék a képzési tervet (Training Plan), amit majd a DSO-nak továbbítanak a STEM OPT kérelmével együtt (irodánk tud segíteni). Azoknak a hallgatóknak, akik szeretnének igénybe venni ezt a kiterjesztett OPT-támogatást, ki kell tölteniük a képzési tervet, tájékoztatniuk kell a DSO-t, és 90 nappal az eredeti OPT-támogatás lejárta előtt kérelmezniük kell az új munkavállalási engedélyt.


A tanterv szerinti gyakorlati képzés (CPT - Curricular Practical Training) azoknak a jelenlegi hallgatóknak szól, akik tanulmányi terhelésüket munkavállalással kívánják kiegészíteni. A CPT támogatás megszerzéséhez a külföldi hallgatónak az I-20-as nyomtatványt kiállító kijelölt iskolai tisztviselőhöz (DSO) kell benyújtania. Ahhoz, hogy a DSO jóváhagyja a kérelmet, a javasolt foglalkoztatásnak a tanuló tantervének „elválaszthatatlan részét” kell képeznie, valamint a munkáltatónak együttműködési megállapodást kell kötnie az iskolával. A CPT-t gyakran használják az egyetemi hallgatók a nyári szünetben, hogy olyan szakmai gyakorlatot folytassanak, amely posztgraduális foglalkoztatáshoz vezethet. Néhány végzős hallgató azonban az örökös CPT állapotában találhatja magát, miközben a H-1B lehetőségre vár. Az ebben a pozícióban lévő hallgatóknak elemi fontossággal bír, hogy minden órájukon részt vegyenek – szükség esetén a helyszínen.

 

J-1 diákvízum

A J-1 vízum a cserelátogatók számára, valamint külföldi állampolgárok több csoportjára vonatkozik, beleértve a kutatókat, a rövid távú ösztöndíjasokat, a főiskolai és egyetemi hallgatókat, a középiskolásokat és az utazási vagy munkaprogramban résztvevő nyári hallgatókat. Pl. a Fulbright ösztöndíjjal tanulók a J-1 vízummal rendelkezők kiváló példája. Az összes többi J-1 kategóriához hasonlóan ezeknek a hallgatóknak is folyékonyan kell beszélniük angolul, elegendő finanszírozási forrással kell rendelkezniük a programhoz, egészségügyi biztosítással kell rendelkezniük, és külföldi tartózkodási hellyel kell rendelkezniük. Nem ritka, hogy a J-1 diákvízumhoz 2 éves otthoni (hazai) tartózkodási feltétel kapcsolódik.


A J-1 tanulóknak rendelkezniük kell az iskolájuk által kiállított SEVIS DS nyomtatvánnyal. Tanulmányaik befejezése után 30 napos türelmi időt kapnak az ország elhagyására. A házastársak és a kiskorú gyermekek saját DS nyomtatványt és J-2 státuszt kapnak. Ha a fő J-1 vízummal rendelkező személyre vonatkozik a 2 éves otthoni (hazai) tartózkodási kötelezettség, akkor az a J-2 státuszban levő családtagokra is egyaránt vonatkozik.

 

M-1 diákvízum szakmunkásképző hallgatóknak

Az Egyesült Államok engedélyezi az M-1 vízum megszerzését azoknak a külföldi állampolgároknak, akik szakmai képzésben szeretnének részesülni/tanulni. A vízum megszerzéséhez a szakképző iskolát a Bevándorlási Hivatalnak (USCIS) jóvá kell hagynia a szakmai tanulmányokhoz; a tanulónak rendelkeznie kell a tanulmányok elvégzéséhez szükséges anyagi forrásokkal és az iskola által kiállított I-20-as nyomtatvánnyal. Ilyenek például a kulináris iskolák, szépségiskolák és bizonyos közösségi főiskolák (community college). A nyelvi programok nem minősülnek minősítő képzésnek – a nyelvtanulásra az F-1 a megfelelőbb vízumkategória.


Az F-1-es diákokhoz hasonlóan az M-1-es státuszú egyének is válthatnak iskolákat, és biztonságban kell tartaniuk I-20-as nyomtatványaikat, mivel nehezen lehet pótolni. Az F-1-es hallgatókkal ellentétben azonban az M-1-es vízummal rendelkezők csak a tanulás első 6 hónapjában válthatnak iskolát, és egy meghatározott időtartamra vehetik fel őket, amely közvetlenül kapcsolódik tanulmányi programjukhoz. Az M-1 vízum maximális tartózkodási ideje 3 év. A program befejezése után az M-1 diák 30 nap türelmi időt kap, hogy elhagyja az Egyesült Államokat. Az M-1 vízum nem ad átvezető módozatot a H-1B státuszra.


A gyakorlati képzés rövidített formában is elérhető: kapcsolódnia kell a szakmai programhoz, és összesen csak 6 hónapra adható. Az M-1 fő vízummal rendelkezők házastársukat és kiskorú gyermekeiket is magukkal vihetik az M-2 vízummal; ezek az eltartottak saját I-20-as nyomtatványt kapnak. Az M-2 vízummal rendelkezők nem jogosultak munkavállalási engedélyre, és csak részidében tanulhatnak (kivéve a kiskorú gyerekeket, aki iskolakötelesek).

Share by: